RSS Arabic English Türkçe
الاستثمار في قهرمان | T.C. مكتب دعم الاستثمار قهرمان | www.kahramanmarastayatirim.com
Kahramanmaraş Tarım Ve Hayvancılık
ننظر أولا في كهرمان ماراس
» ننظر أولا في كهرمان ماراس
» Tarihçe
» Coğrafi Durumu
» Ekonomik Durumu
» الزراعة
» السياحة و الثقافة
» المواصلات
» مؤشرات التعليم
» المؤشرات الصحية
» الصناعة
» نواحي كهرمان مراش
• Elbistan
• Afşin
• Göksun
• Andırın
• Pazarcık
• Çağlayancerit
• Ekinözü
• Nurhak
• Türkoğlu
نواحي كهرمان مراش
تخفيض النص تكبير النص
يوجد في محافظة كهرمان مراش عشرة (10) نواحي (يشمل هذا الرقم الناحية المركزية) . نتيجةَ لحيوية و نشاط الحياة التجارية في مركز المدينة فإن عدد السكان في مركز المدينة أظهر ازديادا مقارنة بالاعوام السابقة . الاحياء / الاقسام من حيث عدد السكان هو كالتالي : -

مجموع عدد السكان
( يشمل ذلك السكان في البلدات و القرى)
الناحية
82.662 أفشين
35.943 أندرين
25.276 جآلايان سيرت
13.461 إيكن أوزو
140.493 البستان
53.157 جوكسون
574.571 مركز
13.414 نورهاك
68.843 بزارجيك
67.886 ترك أوغلو
1.063.174 المجموع
المصدر : قاعدة البيانات الاحصائية الاقليمية لعام 2013 ( مؤسسة الاحصاء التركية ) .
» Elbistan
İl merkezinin 162 km. kuzey doğusunda yer alır. İlçede tarihi eserlere örnek olarak Elbistan Ulu Camii, Selçuklu Hamamı, Himmetbaba Camii ve Türbesi, Kalealtı köyündeki Roma dönemine ait Kızkalesi sayılabilir.
» Afşin
Kahramanmaraş'ın 146 km. kuzeyinde yer alır. Çeşitli uygarlık dönemlerine ait tarihi eserler ve doğal zenginlikleri olan Afşin ilçesinde Dedebaba Türbesi, Afşin Kalesi, Hurman Kalesi, Tilavşin Kalesi, Pirali Cami minaresi ve Eshab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) külliyesi önemli tarihi eserlerdir. Afşin ilçesinde Eshab-ı Kehf ve Mağarasının bulunması burayı turizm açısından oldukça önemli bir hale getirmektedir. Cami, kervansaray, ribat ve planı saptanamayan birçok küçük yapıdan oluşan bu külliye, M.S. 12. yy.da yapılmıştır.
» Göksun
İl merkezine 91 km. uzaklıktadır. Roma ve Bizans dönemlerinde Kokussos (Cocussus) adıyla anılan, Maraş-Kayseri-Kilikya yolu üzerinde, önemli bir konaklama merkeziydi. İlçe sınırları içinde Maltepe Höyüğü, Bozhöyük, Kızıl Kale, Akça Kalesi, Çakır Mağaraları gibi çeşitli önemlere ait höyük ve kale kalıntıları bulunmaktadır.
» Andırın
İl merkezine 114 km uzaklıktadır. Andırının tarihi hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte, ilçe sınırları içinde Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Meryemçil (Geben) Kalesi, Azgıt (Yeniköy) Kalesi, Anacık Kalesi gibi kaleler ve kalıntılar bulunmaktadır.
» Pazarcık
İl merkezine 48 kilometre mesafededir. İlçenin güneyinde Gözlügöl mevkiindeki Evri kasabası, Turunçlu köyü mevkiinde Bizanslardan kalma çok miktarda sarnıçlar ve mezar şapelleri mevcuttur. Bozlar köyü civarı Abbasilerden kalma sur kalıntıları ile çevrilidir. Aksu çayı kıyısındaki Şallıuşağı köyü mevkiinde yine Abbasilerden kalma kale halen ayakta durmaktadır.
» Çağlayancerit
İlçenin doğal yapısı yayla özelliği göstermektedir. Su kenarları yeşil alanlar, halkın piknik ihtiyacını karşılayacak önemli yerlerdir.
» Ekinözü
Kahramanmaraş İlinin kuzey doğusunda Çağlayancerit ve Elbistan İlçeleri arasında yer alan Ekinözü içmeceleri ile ünlüdür.İçmelerin, cilt, mide ve böbrek hastalıklarına çok iyi gelen bir suyu vardır. Ekinözü içmeleri önem ve yatırım önceliği bakımından ülkemizdeki 10 içme kaynağından biridir.
» Nurhak
Nurhak ilçesi çok eski bir yerleşim yeridir. Tarihi ipek yolunun ilçe içerisinden geçtiği eski tarihi harabeler halen görülmektedir.
» Türkoğlu
İlçe Akdeniz Bölgesinin doğusunda yer alır. Ekonomisi tarıma dayalıdır. İlçede okuma yazma oranı yüksek olup üniversite mezunu oldukça fazladır.
T.C. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası T.C. Kahramanmaraş Belediyesi T.C. Kahramanmaraş Valiliği  
عنوان
Yenişehir Mah. Trabzon Cad. Bina No:71 Kat 2 Dulkadiroğlu / KAHRAMANMARAŞ
عنوان : Yenişehir Mah. Trabzon Cad. Bina No:71 Kat 2 Dulkadiroğlu / KAHRAMANMARAŞ
البريد الإلكتروني
info@kahramanmarastayatirim.com
البريد الإلكتروني : info@kahramanmarastayatirim.com
هاتف
+90 (344) 231 14 17
هاتف : +90 (344) 231 14 17
Facebook | الاستثمار في قهرمان | T.C. مكتب دعم الاستثمار قهرمان Twitter | الاستثمار في قهرمان | T.C. مكتب دعم الاستثمار قهرمان جميع الحقوق تنتمي إلى الصفحة منظمتنا. © 2013 T. C. مكتب دعم الاستثمار كهرمان ماراس